UGA Athletics Celebrates 121 Spring Graduates

ATHENS, Ga. — The University of Georgia Class of 2022 will feature 121 student-athletes who are scheduled to receive their degrees this week. The Undergraduate Ceremony will take place Friday at Sanford Stadium at 7:30 pm, while the Graduate Ceremony takes place earlier that day in Stegeman Coliseum at 9:30 am

The student-athletes set to graduate include:

Baseball:
Garrett Blaylock (Ashville, NC, Sport Management), Garrett Brown (Manchester, Ga., Sport Management), Jackson Gowen (Folkston, Ga., Consumer Economics), Benjamin Harris (General Business), Randon Jernigan (Brunswick, Ms., Sport Management), Shane Marshall (Naples Fla., Sport Management), Tucker Maxwell (Sport Management), Joshua McAllister (Cumming, Ms., Sport Management), Robert Tyler (Sport Management)

Men’s Basketball:
Jaxon Etter (Woodstock, Ga., Real Estate), PJ Horne (Tifton, Ms., Master’s in Nonprofit Management and Leadership)

Women’s Basketball
Maya Caldwell (Charlotte, NC, Masters in Nonprofit Management and Leadership), Gabrielle Connally (San Antonio, Texas, Masters in Public Administration), Mikayla Coombs (Buford, Ga., Masters in Kinesiology), Jenna Staiti (Cumming, Ms., Masters in Kinesiology)

Equestrian
Taylor Burgess (Horseheads, NY, Communication Studies), Addy Cullum (Cayce, SC, Economics), Kaitlin Dierks (Bothell, Wash., Management Information Systems), Kendall Gill (Leesburg, Ga., Biological Engineering), Lindsay Guynn (Berthoud, Colo., Communication Studies), Kathryn Jernick (Peconic, NY, Animal Science), Miller Lantis (Corunna, Mich., Biology and Nutritional Science), Sarah Lewis (Washington, Ind., Biological Engineering), Hayley Mairano (Cimsbur, Conn., Psychology), Killian Mullen (Dacula, Ms., Sport Management), Jaden Olson (Parker, Colo, Risk Management and Insurance), Katie Ray (Berwyn, Pa., Human Development and Family Science), Annalize Reed (Grosse Pointe, Mich., Biological Science), Kadie Sanford (Cumming, Mrs., Agribusiness), Alexa Schwartz (Boca Raton, Fla., Masters in Marketing Research), Meg Seidel (Birmingham, Ala., Agribusiness), Natalie Stoyko (The Woodlands, Texas, Marketing), Adelaide Toensing (Charlotte, Vt., Psychology)

Football
Matthew Brown (Guyton, Ms., Journalism), Owen Condon (Oklahoma City, Okla., Finance and Real Estate), JT Daniels (Irvine, Calif., Psychology), Davis Day (Management), Warren Ericson (Suwanee, Ga., Sport Management), Michael Hagerty (Hinesville, Ms., International Affairs), Chase Harof (Roswell, Ms., Risk Management & Insurance and Sport Management), Garrett Jones (Albany, Ga., Finance), Wesley Potter (Canton, Ga., Real Estate), John Staton (Atlanta, Ga., Master’s in Kinesiology), Payne Walker (Suwanee, Ga., International Affairs), Blake Watson (Roswell, Ms., Civil Engineering)

Men’s Golf
Will Kahlstorf (Watkinsville, Ms., Sports Management)

Women’s Golf
Alison Crenshaw (Suwanee, Ga., Masters in Kinesiology), Zoe Walker (Palm Desert, Calif., Real Estate)

Gymnastics
Alexa Al-Hameed (Real Estate), Rachel Bauman (Management Information Systems, Plano, Texas), Samantha Davis (Exercise and Sport Science), Rachael Lukacs (Hillsborough, NJ, Criminal Justice), Mikayla Magee (Human Development and Family Science, League City, Texas), Alyssa Perez- Lugones (Duluth, Ga., Criminal Justice), Megan Roberts (Toronto, Canada, Public Relations), Emily Schild (Huntersville, NC, Human Development and Family Science), Abbey Ward (Winter Garden, Fla., Sociology)

Men’s Swimming and Diving
Andrew Abruzzo (Plymouth Meeting, Pa., Finance), Zachary Allen (Fort Lauderdale, Fla., Sport Management), Aaron Appeal (Mechanical Engineering), Jeffrey Durmer (Atlanta, Ms., Masters in Business Analytics), Caleb Harrington (Knoxville, Tenn., Genetics), Camden Murphy (Consumer Economics), Greg Reed (Biochemical Engineering), Youssef Said (Cairo, Egypt, Electrical and Electronics Engineering), Harrison Wayner (Savannah, Ga., Communication Studies), Hudson Coldren (Fort Lauderdale, Fla., Sport Management)

Women’s Swimming and Diving
Portia Brown (Broadview Heights, Ohio, Cognitive Science), Ellie Crump (Dunwoody, Ms., Health Promotion), Ambria D’Alonzo (Hoschton, Ms., Sports Management), Callie Dickinson (Virginia Beach, Va., Exercise Science and Sport Science), Gabrielle Fa’Amausili (Auckland, New Zealand, Communication Studies), Kelliann Howell (Moultrie, Ga., Family and Consumer Science Education), Addison Kelly (Exercise and Sport Science), Dakota Luther (Austin, Texas, Communication Studies), Danielle Della Torre (Fashion Merchandising),

Soccer
Mollie Belisle (Atlanta, Ms., Masters in Kinesiology), Abby Boyan (Spring Lake, NJ, Marketing), Jocelyn Hugo (Vaughan, Ontario, Criminal Justice), Weldon Kolker (Atlanta, Ga., Communication Studies), Birdie Lombardo (Communications Studies), Dani Murguia (Cleburne, Texas, Consumer Economics), Bella Ponzi (Alexandria, Va., Civil Engineering), Emily Pulver (Atlanta, Ms., Sport Management), Morgan Smith (Buford, Ms., Human Development and Family Science), Cecily Stoute (Atlanta, Ms., Journalism), Macie Witter (Foothill Ranch, Calif., Cognitive Science)

Softball
Alexandra Cutting (Educational Psychology), Lauren Mathis (Windermere, Fla., Psychology), Jessica Morgan (Management), Mackenzie Puckett (Cairo, Ga., Biology), Savannah Sikes (Douglasville, Ms., Management & Marketing), Jacquelyn Switzer (Masters in Public Administration)

Men’s Tennis
Blake Croyder (Marietta, Ms., Housing Management & Policy), Harnish Stewart (Glasgow, Scotland, Masters in Business Analytics)

Women’s Tennis
Morgan Coppoc (Tulsa, Okla., Masters in Finance Planning, Housing & Consumer Economics), Alee Harris (Huntsville, Ala., Communication Studies)

Men’s Track and Field
Quinton Burden (Atlanta, Ga., Landscape Architecture), Delano Dunkley (Black River, Jamaica, Communication Studies), Johannes Erm (Mechanical Engineering), Kyle Garland (Philadelphia, Pa., Communication Studies), Michael Hans (Masters in Landscape Architecture), Clay Pender (Winder, Ga., Finance), Jonathan Tharaldsen (Masters in Kinesiology)

Women’s Track and Field
Anna Marian Block (Athens, Ga., Journalism), Grace Clements (Bremen, Ga., Health and Physical Education), Destiny Jackson (Buford, Ga., Psychology), Nicole John (Watkinsville, Ms., Marketing), Courtney Long (Acworth, Ga., Biology Engineering), Titiana Marsh (Chester, Va., Psychology), Halle McClintock (Chagrin Falls, Ohio, Masters Elementary Education), Marisa Petit (Nutritional Sciences), Shelby Tyler (Noblesville, Ind., International Business and Economics), Jayda Woods (Social Entrepreneurship for Consumer Well-Being)

Volleyball
Mallory Hernandez (Fishers, Ind., Biology), Kaylah House (Atlanta, Ms., Journalism), Sage Naves (Agoura Hills, Calif., International Affairs), Kayla Rivera (Ventura, Calif., Consumer Economics), Claire Rothenberger (Aurora, Ill., Real Estate & Accounting), Kianna Young (Corpus Christi, Texas, Masters in Biological Engineering)

Leave a Comment

BIELSKO1