The state soccer tournament starts Monday. Here are the official pairings | High School Soccer

Lincoln Journal Star

Welcome to Episode 29 of the Prep Extra Podcast presented by The Lincoln Journal Star.

Ready for eight days of soccer at Morrison Stadium in Omaha? Here are the matchups for the state tournament:

Class A boys

Tuesday’s first-round games

No. 1-seeded Gretna (17-2) vs. No. 8 Millard South (11-6), noon

No. 4 Lincoln East (12-4) vs. No. 5 Lincoln Southwest (12-3), 2 p.m.

No. 2 Creighton Prep (16-2) vs. No. 7 Omaha Westside (13-4), 5:30 p.m.

No. 3 Papillion-La Vista South (15-4) vs. No. 6 Omaha Bryan (13-5), 7:30 p.m.

Gretna-Millard South winner vs. Lincoln East-Lincoln Southwest winner, 5:30 pm

Creighton Prep-Omaha Westside winner vs. Papio South-Omaha Bryan winner, 7:30 pm

B-5 boys soccer: By rallying (twice) in district final, Waverly realizes full-circle moment in program's history

Semifinal winners, 8 p.m.

People are also reading…

Class A girls

Monday’s first-round games

No. 1 Gretna (17-0) vs. No. 8 Elkhorn South (11-5), noon

No. 4 Lincoln Southwest (16-2) vs. No. 5 Lincoln East (13-2), 2 p.m.

No. 2 Lincoln Southeast (15-2) vs. No. 7 Omaha Westside (11-5), 5:30 p.m.

No. 3 Omaha Marian (12-4) vs. No. 6 Lincoln Pius X (11-4), 7:30 p.m.

Elkhorn South-Gretna winner vs. Lincoln East-Lincoln Southwest winner, noon

Lincoln Southeast-Omaha Westside winner vs. Lincoln Pius X-Omaha Marian winner, 7:30 pm

District soccer glance: Sullivan and lockdown defense send Norris girls back to state

Semifinal winners, 8 p.m.

Class B boys

Thursday’s first-round games

No. 1 Omaha Skutt (14-3) vs. No. 8 Elkhorn North (10-7), noon

No. 4 Scottsbluff (13-4) vs. No. 5 Waverly (14-2), 2 p.m.

No. 2 Lexington (17-2) vs. No. 7 Northwest (14-3), 5:30 p.m.

No. 3 Bennington (16-2) vs. No. 6 Mount Michael (10-7), 7:30 p.m.

Omaha Skutt-Elkhorn North winner vs. Scottsbluff-Waverly winner, 5:30 pm

Lexington-Northwest winner vs. Bennington-Mount Michael winner, 7:30 p.m.

B-7 girls soccer: After being limited in regulation, Springer delivers in OT to lift Lincoln Lutheran / RC

Semifinal winners, 5:30 p.m.

Class B girls

Wednesday’s first-round games

No. 1 Omaha Skutt (14-2) vs. No. 8 Elkhorn North (10-7), noon

No. 4 Columbus Scotus (15-2) vs. No. 5 Northwest (15-3), 2 p.m.

No. 2 Norris (17-1) vs. No. 7 Lincoln Lutheran / RC (11-4), 5:30 p.m.

No. 3 Omaha Duchesne (15-3) vs. No. 6 Bennington (13-5), 7:30 p.m.

Omaha Skutt-Elkhorn North winner vs. Columbus Scotus-Northwest winner, noon

Norris-Lincoln Lutheran / RC winner vs. Omaha Duchesne / Bennington winner, 2 p.m.

Semifinal winners, 5:30 p.m.

.

Leave a Comment

BIELSKO1